Як в Україні дають хабарі фальшивками та купують на них топові айфони

08-11-2018

Випадок з нардепом Андрієм Лозовим, який за кордоном розплатився фальшивими євро, свідчить, що від купівлі підроблених грошей в Україні не застрахований ніхто. Але політики – в особливій групі ризику.

 

Як з’ясували в основному шахраї шукають своїх жертв на великих сайтах з обміну валюти. А в грошах, які йдуть на хабарі, підроблена ледь не кожна п’ята купюра.

 

Серійні аферисти та «кидки» родом з 90-х

 

В судових реєстрах «КРАПКА» знайшла десятки свіжих справ, пов’язаних з фальшивими грошима. Типовий сюжет – потерпілий хотів терміново придбати валюту в банку, проте потрібної суми там не знайшлось. Тому він подзвонив продавцю з інтернету.

 

«Потерпілий виклав заявку на сайті «Фінанси.уа», розділ «Міняйло». Через п’ять хвилин йому зателефонував незнайомий чоловік і запропонував продати 3100 євро за 95 тис. грн. Вони домовилися зустрітися на АЗС «Сокар». На заправці невідомий передав потерпілому 3100 євро. Потерпілий перерахував євро, перевірив, а чоловік перерахував 95 тис. грн, після чого вийшов з авто. Згодом потерпілий зустрівся зі знайомим, вони зайшли до обмінника, де той надав касиру 3100 євро для перевірки. Коли вона перевірила, то сказала, що надані купюри добре підроблені», –говориться в матеріалах суду.

 

Трапляються «непотоплювані» банди мінял, на рахунку яких по декілька десятків епізодів. Втім, правоохоронцям скаржаться лише одиниці постраждалих – більшість або мириться з втратою або намагається знайти злочинців самостійно.

 

Продали за «липу» два топових iPhone X

 

Також підробленими доларами, як свідчать матеріали слідства, часто розраховуються в магазинах. Наприклад, в липні 2018 року в Харкові чоловік на ім’я Микола в магазині «Julios» в торговельному центрі «Петровський» на вул. Сумській, 49 придбав два iPhone X 256 Gb, віддавши за них підроблені 2400 дол.

 

Найцікавіше в цій історії те, що в під час розрахунку продавщиця запідозрила підробку і попросила деякі купюри замінити. Покупець погодився і знову дав дівчині фальшивки!

 

«Однак під час розрахунку у продавщиці виникли сумніви щодо походження декількох купюр, наданих вказаним чоловіком, тож вона попрохала його замінити купюри, на що чоловік не заперечував і замінив купюри, діставши інші з того ж конверту, після чого продавщиця передала чоловікові решту – 20 дол. США (15 дол. США та 135 грн). Щойно чоловік пішов, продавщиця звернулась до пункту обміну валют, щоб перевірити отримані купюри в сумі 2400 дол. США, де з’ясувала, що всі вказані купюри підроблені», – дізналась «КРАПКА» з матеріалів судового реєстру.

 

«Касир» вийшов з грошима через чорний хід

 

А бувають і афери цілком в дусі 90-х: шахраї відкривають фейковий обмінник, а коли приходить «крупна риба», зникають з усіма грошима.

 

Приміром, 31 липня 2018 року жінка, якій для покупки квартири була потрібна значна сума в гривнях, знайшла в інтернеті оголошення, автор якого був готовий купити 50 тис. дол. Зв’язавшись з ним, жінка зі своєю сестрою поїхала в обмінник на Повітрофлотському проспекті, 7. Там вона дала касиру 48 тис. дол. Той став перераховувати гроші на розрахунковій машинці, аж раптом поскаржився на те, що вони якісь підозрілі, а тому має піти в іншу кімнату, щоб співробітниці їх перевірили.

 

 «Касир попрямував углиб приміщення, стукав дверима, чимось там шарудів і говорив, що зараз дівчатка там перевірять кошти і він повернеться. Потім потерпіла з сестрою стали кликати даного чоловіка хвилини дві, проте ніхто не відповідав. Згодом вони дістали одну грошову купюру з пачки, яку він передав і побачили, що вона підроблена. Потерпіла намагалася вийти з приміщення, однак вхідні двері були закриті на магнітний замок. Пізніше вони змогли їх відкрити, вийшли в коридор і побачили, що розташована там стіна була фальшивою. Далі вони пройшли в приміщення, яке знаходилося за фальшивою стінкою і побачили інкасаторський мішок з підробленими грошовими коштами купюрами по 100 грн», – сказано в матеріалах справи, яку зараз розглядає Солом’янський райсуд Києва.

 

Найчастіше фальшивками дають хабарі

 

Експерти говорять, що фальшиві євро (як це трапилось з Андрієм Лозовим, в Україні досить рідкісні, бо добре захищені від підробок. А от сплески підроблених доларів на ринку час від часу трапляються).

 

«Це пов’язане з тим, що в деяких країнах третього світу виготовлення фальшивих доларів відбувається ледь не під контролем державних структур. При чому якість підробок досить висока. Недавно в Україні була партія підроблених доларів, які не могли розпізнати навіть банківські сканери. Цей факт можна було встановити лише за допомогою достатньо серйозної експертизи», – каже «КРАПЦІ» радник президента Асоціації українських банків (АУБ) Олексій Кущ.

 

Втім, за даними АУБ, в легальному обігу валюти підробки складають десяті долі відсотка.

 

«За моїми спостереженнями, факти виявлення підроблених банкнот в 90% випадків свідчать, що людина, яка «попала» на такі банкноти, свідомо чи несвідомо бере учать у тіньовому обігу грошей. Наприклад, коли людина купує валюту в несанкціонованих обмінних пунктах, або через інтернет при особистій зустрічі з продавцем. Шанси, що людина отримає підробку, знімаючи гроші в банках чи легальних обмінних пунктах, є, але вони дуже малі», – додає Кущ.

 

А от на тіньовому ринку об’єм підробок складає від 5 до 20%!

 

Цікаво, що фінансисти виділяють політичний істеблішмент в окрему групу ризику. Причина – серед політиків ходить багато готівкової валюти, серед якої чимало підробок.

 

«Часто підроблені гроші дають в якості хабарів. При чому ті, хто їх дають,  самі можуть не знати, що це фальшиві гроші. Тому, що вони самі отримують їх з тіньових джерел. І якщо в легальному обігу кількість підробок – це долі відсотка, то в тіньовому секторі частка підроблених банкнот, за різними оцінками, від 5 до 20 відсотків. Ці гроші передають, ними розплачуються, і тільки коли вони потрапляють в легальний обіг, їх виявляють. Якщо говорити про історію з депутатом Лозовим, то звідки він взяв фальшивки, мають з’ясувати правоохоронці», – говорить «КРАПЦІ» Олексій Кущ.

 

Чому люди йдуть в тіньові обмінники

 

В мережі існує кілька великих майданчиків, де продавці та покупці валюти пропонують обмін будь-яких сум. Такий формат приваблює тих покупців, кому потрібно обміняти велику суму «зараз на зараз». Проте економісти вважають, що питання терміновості важливе для дуже невеликого кола клієнтів «сірих» обмінників. А для більшості головна перевага таких точок у тому, що вони не здійснюють ідентифікацію клієнтів.

 

«Коли ви зараз захочете купити в банку 100 дол., у вас спитають паспорт. Здійснюючи операцію на суму до 15 тис. грн ви маєте просто підтвердити свою особу; від 15 тис. грн до 150 тис. грн – вам буде потрібно показати ІПН, а від 150 тис. грн – маєте ще й заповнити анкету клієнта банку та підтвердити джерело доходу.

 

Тому ті люди, які не можуть підтвердити джерело доходу, або просто не хочуть «світитись», якраз і йдуть у нелегальні точки обміну. Наприклад, якщо людині треба купити 20 тис. дол., а вона хоче мати субсидію, то зрозуміло, що вона піде в нелегальний обмінний пункт. Або якщо це суддя чи депутат, і він не хоче, щоб десь «сплили» скан-копії касових ордерів, де він купував $1 млн»,–пояснює Олексій Кущ.